Mit jelent a duális, illetve kooperatív képzés? Milyen előnyöket élvezhetnek az ilyen típusú képzésekben résztvevő hallgatók? Milyen szakokon választható duális és kooperatív képzés egyetemünkön? Az alábbi összeállítás ezekre a kérdésekre ad választ.
MIT KELL TUDNOD A DUÁLIS KÉPZÉSRŐL?
Ha a duális képzést választod, rögtön a tanulmányaid megkezdésével párhuzamosan elkezdődik a szakmai gyakorlatod is. A szorgalmi időszakban a hagyományos képzést végző csoporttársaiddal együtt részt veszel a tanórákon. A vizsgaidőszakban nem csak tanulsz és vizsgákra jársz, hanem dolgozol is. A munkádért fizetés és szabadság is jár, pont úgy, ahogy a cég többi munkavállalójának.
A duális képzéssel tanulmányaid végére diplomád és több éves szakmai tapasztalatod lesz. Sőt! Ha jól teljesítesz, arra is számíthatsz, hogy a gyakorlati helyed állást is kínál neked. A partner cég érdeke az, hogy ha már „kitanítottak”, a későbbiekben náluk dolgozz.
A duális képzés az egyetem székesfehérvári Alba Regia Műszaki Karán három éve indult, ez év szeptembertől már mind a hat karon, lehetőség nyílik duális képzési formát választani. Összesen 209 gyakorlati hely áll rendelkezésre a duális képzést választó diákok számára.
A program kezdeti eredményei biztatók, a tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy ebben a képzéstípusban részt vevő hallgatók átlagosan egy érdemjeggyel jobbat érnek el a hagyományos képzésben tanuló társaiknál, több kreditet vesznek fel és teljesítenek.
A duális képzésre jelentkezni a hagyományos felvételi eljárásban tudsz.
DUÁLIS KÉPZÉSEK AZ ÓBUDAI EGYETEMEN
ALBA REGIA MŰSZAKI KAR:
- Gépészmérnök alapszak (BSc)
- Mérnökinformatikus alapszak (BSc)
- Műszaki menedzser alapszak (BSc)
- Villamosmérnök alapszak (BSc)
- Földmérő és földrendező mérnök alapszak (BSc)
- Mechatronikai mérnök mesterszak (MSc)
BÁNKI DONÁT GÉPÉSZ és BIZTONSÁGTECHNIKAI MÉRNÖKI KAR:
- Gépészmérnök alapszak (BSc)
KANDÓ KÁLMÁN VILLAMOSMÉRNÖK KAR:
- Villamosmérnök alapszak (BSc)
KELETI KÁROLY GAZDASÁGI KAR:
- Műszaki menedzser alapszak (BSc)
NEUMANN JÁNOS INFORMATIKAI KAR:
- Mérnökinformatikus alapszak (BSc)
REJTŐ SÁNDOR KÖNNYŰIPARI ÉS KÖRNYEZETMÉRNÖKI KAR:
- Könnyűipari mérnöki alapszak (BSc)
MIT KELL TUDNOD A KOOPERATÍV KÉPZÉSRŐL?
Ha a kooperatív képzést választod, tanulmányaid első része ugyanúgy zajlik majd, mint a hagyományos rendszerben tanulóké. A hatodik féléved után lehetőséged nyílik egy vállalatnál egy vagy két gyakorlati félévet tölteni. Hogy pontosan mennyit, az rajtad múlik. A kooperatív képzés során heti négy napon át dolgozol a cégnél, egy napon keresztül pedig elméleti képzésen veszel részt, ahol a szakdolgozatod megírásához is támogatást kapsz. Ebben az időszakban ugyanúgy hallgatói jogviszonyban maradsz, mint előtte, tehát élvezheted ennek minden előnyét. Ráadásul az egyetemtől ösztöndíjat is kapsz. Sőt!
Ezzel a lehetőséggel belekóstolhatsz a munka világába, még azelőtt, hogy elhagynád az iskolapadot. A kooperatív képzésre tekinthetsz úgy, mint középútra a hagyományos és a duális képzés között.
KOOPERATÍV KÉPZÉSEK AZ ÓBUDAI EGYETEMEN
BÁNKI DONÁT GÉPÉSZ ÉS BIZTONSÁGTECHNIKAI MÉRNÖKI KAR:
- Gépészmérnök alapszak (BSc)
- Mechatronikai mérnök alapszak (BSc)
- Biztonságtechnikai mérnök alapszak (BSc)
KANDÓ KÁLMÁN VILLAMOSMÉRNÖK KAR:
- Villamosmérnök alapszak (BSc)
NEUMANN JÁNOS INFORMATIKAI KAR:
- Mérnök informatikus alapszak(BSc)