A Települési szennyvízgazdálkodási szakmérnök szakirányú továbbképzés célja a víz- és szennyvízgazdálkodás szakterületre olyan szakemberek képzése, illetve továbbképzése, akik a korábban megszerzett felsőfokú szakképzettségük és szakismereteik birtokában képesek a víz- és szennyvízgazdálkodás szakterületén építési, üzemeltetési, szakértői, beruházási, közigazgatási és vállalkozói munkakörökben a legújabb szakmai- tudományos és fejlesztési eredmények követésére és alkalmazására, specialisták a víz- és szennyvízgazdálkodás területén.
A fenntartható víz- és szennyvízgazdálkodás alapja a szennyvíz és a szennyvíziszap minél nagyobb arányú újbóli felhasználása, melyhez nélkülözhetetlen a megfelelő hatékonyságú tisztítási technológia. Ennek eredményeként lehetőség nyílik a másodlagos felhasználásra, pl. mezőgazdaságban öntözővízként, ipari folyamatokban, energiaellátásban, stb.. A településeken keletkező szennyvíz mennyiségének függvényében eldöntendő a jövő irányában alkalmazott legjobb technológia, különösen nagy figyelemmel a 2000 lakosegyenérték alatti települések csatornázási és centralizált tisztításának kérdésében.
A szakképzettség birtokában a települési szennyvízgazdálkodási szakmérnök képes fejlesztési feladatok önálló megoldására, centralizált és a decentralizált kis szennyvíztisztítók tervezésére, építésére, üzemeltetésére. Képes a vízi közmű szakterületen tervezői, vezető tervezői, szakértői munka elvégzésére.
A képzés 3 féléves, a képzést sikeresen teljesítők települési szennyvízgazdálkodási szakmérnöki végzettséget szereznek. A szakirányú továbbképzésre az a személy vehető fel, aki mérnöki alapképzésben (ideértve a főiskolai végzettséget is), mesterképzésben (ideértve az egyetemi végzettséget is) szerzett fokozatot (BSc, MSc, főiskolai és egyetemi végzettség).